Bilen Otomotiv

Sosyal Sorumluluk

Yaşadığımız bölgenin kalkınmasında ve ilerlemesinde bireylerin üzerine düşen sorumluluklara ek olarak kurumların da sosyal sorumluluklarının farkındayız. Bu bilince sahip kurumsal yapımız ve insan kaynağımız ile bulunduğumuz bölgenin kalkınmasının ve ilerlemesinin “sağlıklı ve eğitimli bir toplum ile” gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Bilen Otomotiv olarak eğitim ve sağlık konularına öncelik vererek kendi geliştirdiğimiz veya devam eden projelere katkıda bulunuyoruz. Amacımız “gelecek konusunda vizyon üreten iyi eğitimli bireylerin artması”dır.

Bu amacın bir sonucu olan projelerimiz:

Kadri Şaman MTSO Anadolu Teknik Lisesi – Bilen Otomotiv Laboratuarı 2008

Mersin'e bir meslek lisesi kazandırmak ve eğitime destek vermek adına Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin iş camiasının katkılarıyla yaptırılan Kadri Şaman MTSO Anadolu Teknik Lisesi Çağdaşkent'te 7 bin 500 m2'lik alanda 2008 yılı Eylül ayında hizmete açılmıştır. Selçuklu mimarisindeki teknik lise 16 derslik ve 8 laboratuara sahiptir. Lisede hiçbir okulda olmayan ve özürlü gençlerin eğitimlerini problemsiz sürdürebilmeleri amacıyla asansör mevcuttur. Bilen Otomotiv, 100.000 TL'lik bir katkıyla, yeni neslin daha modern şartlarda mesleki eğitim alacakları bu okulun bir adet laboratuarının tüm masraflarını üstlenmiştir.

Mersin Endüstri Meslek Lisesi – Bilen Otomotiv Laboratuarı 2008

1945 yılında Erkek Sanat Enstitüsü adıyla eğitim vermeye başlayan kurum bugün Mersin Anadolu Teknik, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi adıyla eğitim vermeye devam etmektedir. Bilen Otomotiv; bu okulda eğitim gören öğrencilerin çalışma hayatını yakından tanımalarını sağlamak ve öğrenilen teorik bilgilerin pratikle desteklenmesini sağlamak için otomotiv bölümünden 8 adet öğrenciye bünyesinde staj imkanı sağlamaktadır. 

Bilen Otomotiv, staj esnasında öğrencilerin modern otomotiv teknolojileri hakkında yetersiz kaldığını görmüş ve laboratuarın yenilenmesi konusunda bir proje başlatmıştır. Proje çerçevesinde laboratuar olarak kullanılan bölüm tamamen yıkılmış ve Bilen Otomotiv Motorlu Araçlar Teknolojisi Laboratuarı ismiyle yeniden inşa edilmiştir. Laboratuara en son nesil FIAT Multijet motorlar, motor aksamları, çeşitli yedek parçalar ve laboratuar ekipmanları yerleştirilmiştir. İçerisinde projeksiyon cihazı ve dizüstü bilgisayarın da bulunduğu laboratuarda öğrenciler FIAT'ın sağladığı videolarla son teknoloji hakkında bilgi sahibi olmaktadır. 

Böylece öğrenciler güncel ekipmanlar yardımıyla modern teknolojiler konusunda bilgi sahibi olmakta ve çalışma hayatına daha donanımlı şekilde çıkmaktadır.

Çeşitli eğitim bursları 2001 - 2002

Bilen Otomotiv, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası?nın belirlediği ve yardıma muhtaç öğrencilerin eğitim masraflarına yardımcı olmak için 10 adet öğrenciye burs vermiştir. Burslar üniversitede eğitim alan öğrencilere sağlanmış karşılıksız burslardır.

Alzheimer Derneği & Alzheimer Eğitim Kampı 2008

Alzheimer hastalığı, kesin tedavi olanakları olmayan, toplumun önemli bir kesimini etkileyen, hastayla birlikte tüm bir ailenin de yaşamını somut olarak değiştiren ve uzun yıllar süren bir hastalıktır. Bu bakımdan toplumsal destek çok önemlidir. Aktif yaşayan ve üreten bir yetişkinin giderek çocuklaşması, geçmişte edindiği becerileri birer birer yitirmesi ve tamamen bakıma muhtaç hale gelmesi, bu konuyu sıradan bir sağlık sorunu olmaktan çıkarmaktadır. Mersin Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığı ve diğer demans sendromlarıyla ilgilenen sağlık personeli, hastalar, hasta yakınları ve gönüllüler tarafından 2006 yılında kurulmuştur. Hastalık bilincinin geliştirilmesi, hastalığın toplumda tanınmasının sağlanması, hastaların ve yakınlarının desteklenmesi, kendi kendilerine yardım için zemin hazırlanması, daha iyi bilgilenme ve bakım sağlanması, bu konudaki bilimsel çalışmaların arttırılması ve desteklenmesi amacını gütmektedir. Bilen Otomotiv, bu derneğin faaliyetlerini Mersinde daha iyi tanıtması sağlamak ve derneğin gelişmesi için maddi yardımlarda bulunduğu gibi 6-12 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleşen ve Türkiyede ilk defa düzenlenen Alzheimer Eğitim Kampı?na sponsor olmuştur.

Yün Bebek Sinema Filmi 2012

Bilen Otomotiv sanatsal ve kültürel bağlamda bir proje olan Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu, Ümmiye Koçak yönetimindeki ''Yün Bebek'' adlı film çekimlerine destek veriyor.

Film çekimlerine araç desteği vererek yörük hayatını anlatan bu projeye yardımcı olmayı amaçladık. Yapımcılığını Mersin Sinema Derneği'nin üstlendiği Yün Bebek filmi, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak, aile içi şiddeti anlatan küçük bir Yörük kızının bütün zor şartlara rağmen okuyup öğretmen olmasını, geçmiş ve günümüze yönelik anlatmaktadır. Yün Bebek filminin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gösterime girmesi beklenmektedir.

Haber linki:
http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/722926-koylu-kadinlar-zor-sartlarda-film-cekiyor

E-Bültene katılın ! Sektördeki tüm yeniliklerden haberiniz olsun.