Bilen Otomotiv

Bilen Otomotiv Kimdir?

kimdir-img-01​1979 yılında Mersinde perakende otomotiv yedek parça ticaretine başlayan Bilen Otomotiv, günümüzde Tofaş’ın distribütörlüğünü üstlendiği Fiat, Alfa Romeo, Lancia ve Jeep markalarının satış ve satış sonrası hizmetlerini sunan yetkili bayisi, Chrysler ve Dodgemarkalarının ise yetkili servisi konumundadır.

Yaklaşık 5 yıllık perakende satıştan sonra toptan yedek parçaya yönelen Bilen Otomotiv, 80’li yıllarda Tofaş’ın yedek parça bölümünü yürüten Opar’ın Mersin ana bayiliğini alarak hız kazanmıştır. Mersin ve çevre illere yapılan satışların ivmelenmesi ve büyüyen ortaklık yapısı ile 1990 yılında kurumsallaşma ihtiyacı doğmuş ve Oto Bilen ismiyle faaliyet gösteren firma Bilen Otomotiv Tic. Ltd. Şti. adıyla şirket haline gelmiştir.

Otomotiv sektöründe büyümeyi tercih eden Bilen Otomotiv, 1996 yılında Tofaş Yetkili Servisi olmuş ve aynı yıl 2.000 m2’lik kapalı alana sahip kendi tesisini hizmete açmıştır. Müşteri memnuniyeti konusunda Tofaş’ın düzenlediği anketlerde 1999 ve 2000 yıllarında birinciliğe sahip olan Bilen Otomotiv, bu yıllarda satış hizmetinin de bulunduğu yeni bir entegre tesis projesini başlatmıştır. Kazancını yatırıma dönüştürerek Mersinde Okan Merzeci Bulvarı üzerinde kendi arsası üzerinde inşasını 2001 yılında bitirmiş ve 2002 yılında müşterilerine satış, servis ve yedekparça hizmetlerinin tümünü tek noktada sunan 6.500 m2’lik entegre tesisinin açılışını gerçekleştirmiştir.

2003 yılında Alfa Romeo bayiliği ile ürün gamı zenginleşmiş ve 2004 yılında da grup şirketlerinden Bilen Sigorta devreye girmiştir. Bilen Otomotiv, bulunduğu sektörde değer zinciri yaratma isteği ile 2007 yılında grup şirketlerinden Günpet’i kurmuştur. Günpet, FIAT, Alfa Romeo ve Lancia marka araçların OEM dolumlarını yapanPetronas Madeni Yağlar’ın bölge distribütörü olmuştur.

Bilen Otomotiv, bünyesine 2012 yılının Ocak ayından itibaren Jeep, Chrysler ve Dodge markalarının satış sonrası hizmetlerini de ekleyerek büyümeye devam etmektedir.

Bilen Otomotiv, kurulduğu günden buyana birlikte çalıştığı iş ortaklarının faaliyetlerine de önem vermiş ve “sinerji ile büyümek” için çalışmıştır. Finans, pazarlama ve iş geliştirme konusundaki düşünceleri ile iş ortaklarına ve müşterilerine zamanın gereklerine uyum sağlayan, değişen ve teknolojiyi en verimli şekilde kullanan bir firma olma arzusundadır.

Çevresine karşı duyduğu sosyal sorumlulukları eğitim ve sağlık konularına verdiği önemle hissettirmeye çalışanBilen Otomotiv, bu amaçla Mersinde bulunan okullara ve hastahanelere çeşitli yardımlarda bulunmuştur.

E-Bültene katılın ! Sektördeki tüm yeniliklerden haberiniz olsun.